Näringsminister Mikael Damberg och GS förbundsordförande Per-Olof Sjöö

Träindustrins framtid i centrum

Publicerad:

Tidigare idag träffade GS-fackets förbundsordförande Per-Olof Sjöö näringsminister Mikael Damberg för att prata om industriellt träbyggande.

"Det är viktigt att våra medlemmar har en röst som hörs, både på arbetsplatsen och i samhället. Vid dagens möte lyfte jag frågor för att säkerställa att våra medlemmar har sjyssta jobb att gå till även i framtiden. Industriellt träbyggande är en av GS branscher som rymmer stor utvecklingspotential", säger Per-Olof Sjöö

Mötet mellan Per-Olof Sjöö och Mikael Damberg ligger i linje med GS näringspolitiska arbete. Genom att främja branschutveckling säkras jobben för GS medlemmar. GS är därför angelägna att visa regeringen att bland annat träindustriellt byggande är en framtidsbransch, men också att industrin har ett behov av politisk samordning.

Läs mer om fördelarna med träindustriellt byggande här