Avtal klart för Samhall!

Publicerad:

LO-förbunden har tecknat avtal med Almega på Samhall. Avtalet innehåller bland annat 7,1 procent i löneökningar inklusive en låglönesatsning.

På tisdag strax innan lunch lämnade medlarna ett bud som båda parter kunde säga ja till. I det nya avtalet med Samhall som träder i kraft 1/10-2017 höjs grundlönen med 7,1 procent över tre år. Medlarnas bud innebär således att LO-förbunden får ut hela låglönesatsningen, vilket är bra för våra medlemmar på Samhall.

"Efter hårda förhandlingar, där vi tyvärr var tvungna att varsla om stridsåtgärder, har vi fått ett avtal i linje med övriga arbetsmarknaden. För oss var målet att våra medlemmar på Samhall skulle få den här låglönesatsningen och jag är glad att vi lyckades ro hem det", säger Madelene Engman, avtalssekreterare på GS.

I och med att parterna nu säger Ja till medlarnas bud återkallas alla varsel om stridsåtgärder.