alt

Per-Olof Sjöö, ordförande för GS

Jag är sedan den 1 juni 2009 ordförande för det nybildade fackförbundet ”GS – facket för skogs-, trä- och grafisk bransch”. GS är en sammanslagning av Skogs- och Träfacket samt Grafiska Fackförbundet.

Jag är en trebarnspappa som är uppväxt i de djupaste småländska skogarna. Har en yrkesbakgrund som fönstersnickare på Elitfönster i Lenhovda. Bor numera i Kungsängen utanför Stockholm. Tillbringar också en del fritid i Ludvika där jag har en särbo.

Jag blev tidigt politiskt intresserad. Min far var fackligt aktiv så jag blev i mångt och mycket matad med politik vid köksbordet. Att söka lösningar för ett rättvisare samhälle blev min drivkraft. Det var ett naturligt steg att engagera mig fackligt när jag började på Elitfönster.

 
Konststycken - 2009 Augusti 26 - (1) Kommentarer
Berg- och dalbana - 2009 Augusti 24 - (0) Kommentarer
Tillsammans är vi starka - 2009 Augusti 13 - (1) Kommentarer
Snabbstopp Halland - 2009 Augusti 10 - (0) Kommentarer
Nya tider, nya arenor! - 2009 Augusti 5 - (2) Kommentarer