Till startsidan

Uppstartskonferens inför avtalsrörelsen 2013

Idag (Tisdagen den 2/10) samlades GS avtalsdelegationer för att ha en gemensam uppstartskonferens inför avtalsrörelsen 2013. De ca 60 delegaterna samlades för att diskutera, delges information om den senaste avtalsrörelsen och den kommande.

Per-Olof Sjöö inleder konferensen

GS ordförande Per-Olof Sjöö inledde konferensen med att tala om den viktiga roll avtalsdelgaterna har som företrädare för sina arbetskamrater.


GS avtalssekreterare Tommy Andersson svarar på några frågor om konferensen och den kommande avtalsrörelsen:

Hur viktigt är det att ni träffas alla på det här sättet?


Det är väldigt viktigt att vi träffas för att få en gemensam grundsyn på de kommande förhandlingarna samt en ökad insikt i arbetet inom Facken inom Industrin och LO.


Vilka kommer bli de stora frågorna i avtalsrörelsen?


Att våra medlemmar efter avtalsrörelsen ska ha en ökad köpkraft.


Han fortsätter, Det kommer också som alltid att bli en försvarskamp för att våra medlemmar ska få behålla inflytandet över viktiga frågor som arbetstid och fördelningen av löneutrymmet.


Självklart kommer det även att handla om att förbättra de allmänna villkoren och våra medlemmars rätt till en arbetsmiljö som främjar att man får vara frisk och skadefri fram till pensionen, avslutar Tommy Andersson.



Bookmark and Share Skriv ut sidan Skriv ut | Skapad: 2012-10-02 - Ändrad: 2012-10-09 11:15:03