Dags för kvinnor med kläder på
Krönika mars 2011
Susanna Alakoski är krönikör i Dagens Arbete. Hon är författare och aktuell med boken "Håpas du trifs bra i fengelset".
Moa-priset delades nyligen ut till Anneli Jordahl – ”en skribent i Moas anda”. När jag blickade ut över hörsalen i ABF-huset såg jag de grå frisyrerna. Hur de nickade intelligent, instämmande, igenkännande när Ebba Witt Brattström placerade Jordahls författarskap i en lång litterär kvinnotradition. Hamnade efter prisutdelningen i en diskussion om ”kulturtanten”. Hon som av (Stockholms) medier beskrivs bära träbrosch, keramiksmycken, fotriktiga skor, tunika. Hon är publiken på teatern, signeringskön på bokhandeln, minglet på museet. Hon lånar böckerna, ser filmerna, lyssnar på konserterna. I ”kulturbarometern” bekräftas saken, ”kultur-tanten” är flitigast av alla kulturråttor.
Sedan Svinalängorna kom ut 2006 har jag besökt hundratals bibliotek och andra litterära scener. Samma grå frisyrer i publiken i Jönköping, Kiruna och i Växjö. Dessa nickande kvinnor. Som är så belästa, bildade. Denna kunskapsbank, kunskapsarsenal. Denna tysta nickande kloka tant, som när hon öppnar munnen alltid säger något smart. För mig så fjärran keramiksmycken och tunikor. Snarare bär hon sin prydliga beige kappa, sin stickade mössa. Hon köper böcker, och hon läser dem. Tveklöst, hennes bästa kännetecken: Den skärpta blicken, det intelligenta nickandet.
Många var vi som aningslöst gnolade på Robert Brobergs hyllningslåt Bredaschlade tanter, tanterna som tog plats för två och hade ”bröst med tröst för ett helt manskap”. Vidare hade de förkläde och det viktigaste i deras liv var bullar och pannkakssmet.
Var vore jag – utan alla dessa tanter!?vad gjorde jag – utan deras varianter:på havreflarn och toscabullarmandelkex med vaniljsåsouuh! I’m a coockiefreak!virvelsmet med kokosbläääppeljox med chokladsås /…/Konstnären Susanne Arwin hade en annan bild av tanten. Kunde inte glömma urkraften i den handväska som svingades mot ett nazistiskt demonstrationståg. Jo, man har sett dem, kvinnorna som ställer sig framför stridsvagnar också. ”Den svenska tanten” står sedan 2005 staty i Växjö. Helfigur, brons, 167 centimeter. Jubel, eftersom statyn i allmänhet är en man, inte sällan en muskelman på hästrygg.
För några år sedan åkte jag buss med min yngsta dotter. Plötsligt pekade hon storögt ut genom fönstret och utbrast:
– Titta mamma, där är reklam med tjejer som har kläder på sig!
2008 blixtrade så ”statyupproret” förbi. ”Endast 1 av 10 statyer i Sverige föreställer en kvinna med namn och kläder på.” Tidningen Amelia listade namn på tänkbara kvinnostatyer med kläder på: Barbro Alving, Sigrid Hjertén, Fadime Sahindal, Katarina Taikon, Elise Ottesen Jensen med flera.Bra idé, borde följas upp.
Vem är ansvarig, kulturministern?
Själv föreslår jag statyn Kulturtanten. Med eller utan keramikbrosch och tunika. Men hon ska ha grå frisyr, begåvad blick och hon ska nicka intelligent.
SUSANNA ALAKOSKI
Publicerad: 2011-03-03
© Dagens Arbete. Citera gärna, men ange källan
Kommentarer
Det finns 0 kommentarer på sidan.
-
Blev avreglerat bättre?
2013-04-18
Jag får mycket post. Är det bättre nu, nu när posten kommer två gånger om dagen i stället för en? Ena gången levereras den av en svart moped, andra i sedvanlig gul vänsterstyrd bil.
-
Folket har makten
2013-02-13
Jag tycker om att tänka på att koltrastarna överlever stränga vintrar, trots att de äter på marken. Tycker om att tänka att rådjuren överlever, och björktrastarna. Jag tycker om att blicka framåt, trots att jag är intresserad av historia.
-
Inte en arbetare i sikte
2012-12-03
De finns inga arbetare längre, så jag försöker att inte se dem. Jag anstränger mig verkligen, allvarligt talat, de har kanske försvunnit?
-
Skattekär när jag vandrar
2012-10-01
Det finns dagar då jag är kär i det svenska skattesystemet. Det händer när någon mig närstående behöver penicillin, opereras, när jag hör min vän Carolina i Belgien berätta om tre månaders föräldraledighet och spädbarnsdagis, och när jag inser att vi själva hade fått köpa barnens skolböcker inför skolstarten om vi bodde i Bryssel.
-
Spriten gjorde oss till vuxna barn
2012-06-19
Sveriges första utbildningsdag på temat ”vuxna barn”, genomfördes i maj. Dagen syftade till att ur olika synvinklar lyfta fram vuxen barn-problematiken, det vill säga oss med uppväxt i någon form av dysfunktionell miljö.
-
Ekonomins fader var en ”mambo”
2012-04-11
Åttonde mars passerade med pompa och ståt. Grattis alla kvinnor på kvinnodagen, läste jag på facebook och blev skräckslagen.
-
Det pyr när orden avkodas
2012-02-13
Orden är viktiga. Och det går fort nu. I julas lärde jag mig ordet ”barnvräkningar”.
-
Elsa – lever du fortfarande?
2011-11-02
En gammal kvinna med krökt rygg. Så bra hon klarade sig, trots allt. Han söp ju ändå ihjäl sig, mannen. Hur gick det för sönerna?
-
Från sextält till mirakeltrasor
2011-09-01
Jag minns hur vi liftade dit. Plankade in under tältdukarna, såg de mest vidunderliga saker.
-
I klorna på knarket
2011-05-05
Det måste finnas tusentals barn i Sverige som vuxit upp med narkotikamissbrukande föräldrar. Vi har sannolikt fler läbbiga böcker att vänta.
-
Det blev så rätt, det blev så fel
2011-01-07
Med vilken rätt ska människor någonsin tvingas ner på knä, frysa, svälta, dö, oavsett vad det politiska systemet kallas?
-
Sorkfeber – var inte rädd
2010-11-04
Men hoppa gärna säger jag, våga kasta er ut i livet.
Kommentera