Peter 2012-07-05
Borg bör nog titta på sitt eget land innan han ger sig på Grekland.
Grekerna har sol och värme och behöver inte norra Europas regnväder, Borg och Alliansen har sänkt Sverige och vi står på tur i Ekomobbingen, folk kan inte bo på landet for att det inte finns affärer, han ger gärna bidrag till rut och låtsasföretag(inkubationsföretag) men tycker det är fult att ge bidrag till affärer landsbygden som gör att hela landet befolkas. Skolnedläggningen i landsorter. är nästa vansinne Borg är en Statsälskare och strider grovt mot moderaternas politk om folks frihet mot Staten. Nimbusbåtar massproduceras men ingen har råd att köpa dom, svensken har minst besparingar i hela europa..Det finns 4 kommentarer på sidan.
Inlagd av: Eriksson, 2012-07-06 12:10:47
Mycket på en gång där. För det första kan man inte använda Aftonbladet som en trovärdig källa. Sen tycker jag inte man kan jämföra alliansen med kommunistryssland. Om ingen vill ha båtarna slutar de att tillverkas. Det parti som haft störst negativ inverkan på landsbygden är och förblir miljöpartiet. Jag om någon tycker att landsbygden skall leva, men man kan inte i första hand beskylla Anders Borg för att folk flyttar till storstäderna. Din sista mening håller jag i stort sett med om.
Inlagd av: Peter, 2012-07-05 15:39:53
Eriksson! Läs Aftonbladet hur Borg agerar mot Grekland. Alliansen tycker allt som sjukvård, a-kassor, pensionärer, skolor i glesbygden är för dyrt. Vi är som det gamla Ryssland vi producerar Nimbusbåtar som inte går att sälja eller vill ha, omvänt traktorer i Ryssland, en båt en båt en traktor en traktor, vi producerar varor som ingen kan köpa, Entreprenörerna har inte en chans. Skolor och affärer i glesbygden är livsviktiga för företag och utveckling. S och M är samma parti.
Inlagd av: Eriksson, 2012-07-05 12:47:27
Så innan september 2006 lades det inte ner några affärer och skolor på landsbygden menar du?
Om man skall kritisera kan man väl åtminstone göra det sakligt.

Första morgonvagnen tog mig genom Göteborgs regnvåta förorter. Miljonhusen sov, torgen vi passerade var tysta, fönstrena målade i mörker. Medan jag stämplade in i köket och satte dagens första degar på jäsning höll staden fortfarande på att vakna.
Vi känner oss svikna av de som skall företräda oss och slå vakt om delarna i kollektivavtalet som vi en gång slagits och betalat för att få.
Inlagd av: Gotfried, 2012-07-06 12:36:39
Att Borg är vår bästa finansminister någonsin råder väl knappast ngt tvivel om men att han skulle kunna hetsa Grekland till kk är löjligt.
Inte heller har han ngt mandat att lägga ner affärer eller skolor, det gör affärsinnehavaren själv för att befolkningen inte handlar där.
Skolorna är kommunala och kommunfullmäktiges bord.
Svensk export går utmärkt och motsvarar ungefär halva vårt bnp!!
Pension, akassa etc avgörs inte av var du bor.